Navštivte náš specializovaný eshop VSTOUPIT
LWZ
304
Leták
Nákres
TČ
Letáky
LWZ 70
Zelená úsporám
Stiebel Eltron
Výměník
Dům
Dům1
Čerpadlo
Vaillant1
Vaillant150
Vaillant 270.1
Vaillant 270.2

Rekuperace v novostavbách

Od 1. 2. 2012 je ve stavebním zákoně informace o nutnosti větrání a zároveň dodržení tepelných vlastností domu. Většina staveb je však i nadále o rekuperaci ochuzena. Lidé na ni nejsou zvyklí, jako na něco standardního. Dokonce i stavební úřady ignorují nutnost větrání v projektové dokumentaci. Přitom jde o zásadní technologii, která by v domě neměla chybět. O tvorbě plísní v nevětraných prostorech ví dnes opravdu každý. Pokud stavebník větrání ignoruje a postaví dům bez nuceného větrání s rekuperací, vystavuje sebe i svou rodinu zdravotním rizikům, která jsou logicky spojená s pobytem v nevětraných prostorách. Lidé, kteří staví nový dům si často ani neuvědomí, že větrání bude nutné v porovnání s předchozím bydlením. S velkým údivem pak sledují tvorbu plísní a vůbec si neuvědomují, co vlastně dýchají.

Pozdní volání o rekuperaci

Mám zhruba 2 - 3 telefonáty měsíčně, které zní asi takto: Dobrý den. Postavil jsem dům. Docela málo protopíme, protože jsme dali okna s trojsklem a pěkně zateplili, ale nějak tu bojujeme s vlhkostí. Hlavně v koupelně a kuchyni se nám pořád dělají plísně a savo na to nestačí .. Co mám dělat?

O rekuperaci jsme přemýšleli

Ještě zoufalejší volání bývá, když stavitel zavolá a říká: My jsme o rekuperaci přemýšleli v době stavby, ale pak jsme ji neudělali, protože .. (protože peníze, protože soused říkal .. a v nejbizardnějším případě: protože projektant říkal ..) A teď tu máme vlhko a dokonce jsme si pořídili CO2 detektor a máme to tu opravdu zlé. Co s tím máme dělat?

Přemýšlejte logicky ještě před stavbou

Zamyslete se nad těmito otázkami:
1. Stavím dům, který bude parotěsně uzavřený? (polystyren, těsná okna, parotěsná folie)
2. Chci i v zimě větrat okny nebo mi studený vzduch vadí?
3. Záleží mi na mém zdraví a mojí rodiny?
4. Budu pořizovat nábytek a další předměty jen přírodní (nebo i z dřevotřísky, plastu apod. a nevadí dýchat formaldehyd, ftaláty, radon ...)

Pokud máte dřevo za pár korun nebo plánujete topit odpadem, skříněmi, dveřmi a podobně jako můj soused, je pro Vás samozřejmě rekuperace zbytečná - můžete si otevřít okno.

Vytvořil: 2020 © Smartware s.r.o., Redakční systém MultiCMS